Nikogo nie dziwi to, że wzrost cen nieruchomości w Polsce to rzecz jasna pewnik, bo drożeją także metale szlachetne, takie jak srebro, złoto i platyna. Nieruchomości sprzedawane pod postacią domów i mieszkań także zyskują na wartości, bo na ich ceny wpływ bezpośredni ma nie tylko powierzchnia użytkowa nieruchomości, jej lokalizacja i wygląd wewnętrzny. Sprawy te rzecz jasna się liczą, ale na dokładkę wiele znaczą też ceny energii elektrycznej, gazu, paliw i opodatkowanie pracy. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na ceny nieruchomości i to już od dekad. Kluczowe znaczenie ma też i to, że te koszty poboczne związane z bytowaniem niestety rosną i to z roku na rok. Zjawiska tego nie da się uniknąć i dlatego też ceny muszą rosnąć, choć inaczej wzrastają ceny nieruchomości z niewielkich miast i wsi, a nieruchomości znajdujące się w centrach sporych miasta zyskują na wartości nawet w sposób drastyczny, bo centra sporych miast to bardzo wiele zalet i na dokładkę też i ta możliwość łatwego znalezienia pracy.
Z jakiego powodu ceny mieszkań wciąż rosną?
Ceny mieszkań jeśli chodzi o zakup lub wynajem rosną z roku na rok, bo z roku na rok rosną także koszty powiązane bezpośrednio z ogrzewaniem, energią elektryczną i z gazem. Wzrost ten nie zawsze jest taki sam, czyli raz na kilka lat koszty związane z utrzymaniem nieruchomości rosną wyraźniej. Te koszty niestety muszą znaleźć odzwierciedlenie w czynszu i niestety znajdują. Podobnie jest jeśli chodzi o cenę zakupu. Kolejny raz sprawdza się też i to, że mieszkania w centach sporych miast lub znajdujące się blisko centrów drożeją najwyraźniej, bo to idealne lokalizacje dla kogoś, kto szuka pracy w sporym mieście lub chce jechać jak najkrócej do miejsca pracy w sporym mieście. Aspekty te mają kluczowe znaczenie i raczej jeszcze przez wiele dekad będą mieć takowe.
Ciągły brak mieszkań na Polskim rynku
Brak mieszkań na Polskim rynku jest spowodowany tym, że oferty rzecz jasna istnieją i jest ich wiele. Problem tkwi tylko w tym, że opcje najlepsze są tymi najszybciej wynajmowanymi lub kupowanymi. Jeśli zaś już osoba chętna nabędzie takowe, to raczej pozostawi to niemal optymalne dla opcji jeszcze lepszej. O takowe rzecz jasna trudno i dlatego nie pozostawia tego dobrego zanim nie znajdzie lepszego, choć do sprzedania takowego zmuszają niekiedy także te rzeczywiste problemy finansowe.
Jak zmieni się rynek nieruchomości w 2022 roku?
Zmiany rynku nieruchomości są rzecz jasna powiązane z pandemią, która trwa w Polsce od marca roku 2020, a walka z nią polega na spowalnianiu gospodarczym, czyli na tych ograniczeniach dla wielu branż. Te ograniczenia rzecz jasna wywołują inflację, a ona wpływa na zdolność kredytową wielu ludzi. Dlatego kredyt na mieszkanie lub na dom staje się opcją ciężej osiągalną. Utrudnienie dodatkowe tkwi w podwyżkach cen gazu i energii elektrycznej zapowiedzianych na styczeń roku 2022. Podwyżki te są drastycznymi i też wpływają na zdolność wielu ludzi do utrzymania mieszkań lub domów. Wszystkie z tych czynników są też powodem wzrostu cen nieruchomości i nie ma w tym nic zaskakującego.