Ślimaki zwykle pojawiają się ogrodzie wieczorami lub po deszczu. Chociaż wyglądają całkiem niewinnie, to niestety mogą oszpecić lub zniszczyć wiele roślin. Szkodnikami nie są te mięczaki, które pełzają z muszlami na grzbiecie, bo one żywią się obumierającymi częściami roślin. Prawdziwi barbarzyńcy, to te bezmuszlowe ślimaki, które w jedną noc potrafią zniszczyć plony. Istnieje jednak wiele sposobów na pozbycie się nieproszonych gości z naszego ogrodu.
Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie?
Ślimaki są wszystkożerne i odżywiają się głównie roślinami, dlatego nasze ogrody są dla nich prawdziwym rajem. Znajdują w nich pożywienie i schronienie. Najbardziej lubią zacienione i wilgotne zakamarki. Najaktywniejsze są w godzinach porannych i wieczornych, gdy pojawia się rosa oraz podczas deszczu i pochmurnej pogody. Ich obecność można zauważyć po śladach, które za sobą zostawiają – pasmach zaschniętego śluzu. Natomiast na liściach roślin, które upodobały sobie ślimaki widoczne będą wygryzione w nieregularny kształt dziury. Mięczaki goszczą w naszych ogródkach także dlatego, że zazwyczaj w ich okolicy ślimaki mają swoje naturalne siedliska(liczne zarośla oraz podmokłe tereny.) Jednak nie można zapominać, że ślimaki pełnią istotną rolę w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie. Do momentu aż nie rozpoczną zmasowanego ataku na nasze uprawy, wystarczające będą naturalne i domowe sposoby walki oraz profilaktyka.
Jakie rośliny posadzić aby odstraszyć ślimaki?
Istnieje całkiem sporo gatunków roślin, których ślimaki nie lubią jeść lub których zapach działa na nie odstraszająco. Dlatego warto pomyśleć o zasadzeniu takich roślin, na swoich grządkach. Należą do nich:
- macierzanka,
- majeranek,
- bylica piołun,
- rumianek,
- tymianek,
- szałwia,
- mydlnica lekarska,
- liliowiec ogrodowy,
- ciemierniki,
- hyzop,
- cząber,
- gorczyca,
- czosnek,
- cebula zwyczajna.
Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu? Poznaj kilka z nich!
Przy prowadzeniu ogrodu warto jest zapobiegać rozprzestrzenianiu się ślimaków wśród naszych grządek. W tym celu można przygotować specjalne przeszkody. Ślimaki mają problem z poruszaniem się po sypkim podłożu, więc odstraszą je rozsypany wśród roślin: popiół, trociny, igliwie, skorupki z jajek. Trzeba jednak pamiętać o uzupełnianiu takich przeszkód po każdym deszczu.
Kolejnym sposobem na radzenie sobie ze ślimakami jest kawa, ponieważ ślimaki odstrasza jej intensywny zapach i kofeina działa na nie toksycznie. Wystarczy w okolicy grządek wysypać fusy po kawie. Podobnie działa również cynamon.
Inny patent na to pułapki, które przyciągają ślimaki, przez co łatwiej będzie je wyłapać. Wystarczy rozłożyć chętnie jadalne przez nich warzywa: kapustę, obierki ziemniaków czy sałatę i cierpliwie poczekać. Drugi rodzaj pułapki to stworzenia miejsca, w którym ślimaki będą szukać schronienia. Mogą to być wyłożone na wilgotnej ziemii kawałki folii, desek czy blachy. Najlepiej połączyć ze sobą oba typy pułapek i regularnie usuwać ślimaki(na przykład przenosząc w inne miejsce).
Dobrym sposobem jest też pozostawienie w ziemi wkopanych naczyń z piwem(idealny będzie słoik). Zapach piwa przyciąga ślimaki. Napoju powinno być na tyle dużo, żeby ślimaki mogły się w nim potopić i jednocześnie nie mogły się wydostać. Takie pułapki piwne najlepiej rozstawiać wieczorem i regularnie opróżniać.