Właściwości kawy
Kawa, dzięki zawartości kofeiny, może pomóc niektórym osobom w utrzymaniu czujności i poziomu energii. Po spożyciu kawy jest ona wchłaniana do krwiobiegu i wędruje do mózgu, gdzie „uruchamia” pewne neurony, co może poprawić pamięć, nastrój, energię i funkcje poznawcze, jeśli jest spożywana z umiarem. Inne doniesienia sugerują, że picie kawy przed wysiłkiem fizycznym może zmniejszyć poziom wysiłku i potencjalnie poprawić wyniki sportowe. Wyniki badań sugerują, że kofeina poprawia kontrolę wagi poprzez zwiększenie tempa metabolizmu i spalanie tłuszczu. Naukowcy spekulują więc, że kofeina może być obiecująca w leczeniu otyłości, choć potrzebne są dalsze badania. Kawa usprawnia pracę naszego mózgu. Badania sugerują, że kawa może być korzystna dla długoterminowego zdrowia poznawczego, ale nie wszyscy naukowcy są co do tego zgodni. Kawa może również zmniejszać szanse na rozwój choroby Alzheimera. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać i naprawiać uszkodzenia komórek i materiału genetycznego w całym organizmie.
Pierwsza kawa czy śniadanie – od czego zacząć poranek
Mocna kawa po źle przespanej nocy jest dla wielu osób porannym zastrzykiem energii, ale nowe badania sugerują, że najlepiej byłoby najpierw coś zjeść. Badanie wykazało, że picie kawy jako pierwszej rzeczy może mieć negatywny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi – czynnik ryzyka cukrzycy i chorób serca. Mocna czarna kawa spożyta przed śniadaniem znacznie zwiększa reakcję glukozy we krwi – co sugeruje, że sięganie po kawę po źle przespanej nocy w celu uniknięcia uczucia senności może ograniczyć zdolność organizmu do tolerowania cukru zawartego w śniadaniu. Większość śniadań jest bogata w węglowodany (często cukier), więc można przypuszczać, że ten sam efekt utrzymałby się w przypadku innych typowych produktów śniadaniowych.
W jakich odstępach czasowych pić kawę?
Najlepszą porą na picie kawy, jeśli masz normalny harmonogram snu, jest czas między 10.00 a 12.00. Zamiast wypijać kilka filiżanek po zerwaniu się z łóżka, aby zmaksymalizować działanie kofeiny, należy odczekać kilka godzin po przebudzeniu. Powód? Wzrosty i doliny naturalnego hormonu zwanego kortyzolem. Czym jest kortyzol? Kortyzol to hormon steroidowy, nazywany hormonem stresu. Jest to podstawowy hormon uwalniany w odpowiedzi na stres (fizyczny lub psychiczny) lub niski poziom cukru we krwi. Gdy masz wysoki poziom kortyzolu we krwi, jesteś bardzo czujny… ale możesz też być drażliwy i niespokojny. Kortyzol zwiększa częstość akcji serca i ciśnienie krwi. Spowalnia gojenie się ran. Przewlekle podwyższony poziom może nawet powodować osteoperozę, czyli ścieńczenie kości. Krótko mówiąc, jest to hormon niezbędny. Jednak nadmiar kortyzolu ma negatywne skutki, których tak naprawdę nie chcemy. Kortyzol a rytm okołodobowy – rytm okołodobowy to każdy powtarzający się cykl trwający mniej więcej dobę. Kiedy Ty lub ja mówimy o rytmie okołodobowym, zazwyczaj mamy na myśli proces zachodzący u ludzi każdego dnia. Kortyzol podlega swojemu własnemu rytmowi okołodobowemu, który w większości przypadków zależy od cyklu snu i czuwania oraz (naturalnie) od słońca. Ze względu na ten cykl, Twoje naturalne podstawowe poziomy kortyzolu są najwyższe tuż po przebudzeniu. Mniejsze wartości szczytowe kortyzolu obserwuje się około 12:30-1:30, a następnie ponownie około 17:30-18:30. Jeśli masz regularny cykl snu, najniższe poziomy kortyzolu występują około północy. To ma sens – podczas snu nie musisz być bardzo czujny! Jak oddziałują na siebie kortyzol i kofeina? Kofeina jest sama w sobie środkiem pobudzającym. Oznacza to, że podobnie jak kortyzol, również kofeina może zwiększyć Twoją czujność oraz podnieść tętno i ciśnienie krwi. Jak zapewne się domyślasz, kofeina zwiększa również poziom kortyzolu. Jeśli więc wypijesz kofeinę, gdy poziom kortyzolu jest już wysoki, nie zareagujesz tak samo. Kortyzol już pobudza Twoje ciało, a Ty dajesz mu sygnał, by produkowało go jeszcze więcej. W końcu, jeśli będziesz tak postępował, staniesz się nawet tolerancyjny na kofeinę. A jeśli jesteś tolerancyjny to kofeina ma mniejszy wpływ.